Bakan Kurum: Yüzyılın dönüşümünü başlatıyoruz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve AK Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Murat Kurum, Beyoğlu’nda vatandaşlarla bir araya geldi. Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Ofisi’nin açılışını gerçekleştiren Bakan Kurum, Okmeydanı Kentsel Dönüşüm 1’inci Etap Şantiyesini de ziyaret etti.

KENDİ DÖNÜŞÜM YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞA YAPIM VE FİNANS DESTEĞİ VERECEĞİZ

Tüm Okmeydanı’nı dönüştürmeyi hedeflediklerini belirten Bakan Kurum, “Bu çerçevede bir irtibat ofisi açtık. Bu ofiste sizleri, belediyemizle bakanlığımızın ekipleri bilgilendirecek ve burada kentsel dönüşüme ilişkin taleplerinizi alacak. Diyelim ki imar planınızda sorun var. Hemen plana ilişkin rezerv alanı ilan edeceğiz. Makul bir imar neyse o imarı yapacağız. Hızlı bir şekilde vatandaşım kendi dönüşmek istiyorsa yapım desteği vereceğiz. Veya biz müteahhitlerle yapmak istemiyoruz, devletimiz bize hem yapım desteği versin, hem finans desteği versin. Başımız üstüne. Nasıl Okmeydanı’nda ilk etapta yaptıysak aynısını mahalle mahalle yapmaya devam edeceğiz. O yüzden buradaki büromuz size kentsel dönüşüm noktasında hizmet verecek. Büromuz tüm Okmeydanı’na hayırlı uğurlu olsun şeklinde konuştu.

78 GÜNDE 106 BİN KONUTUN SÖZLEŞMESİNİ YAPTIK

6 Şubat depremlerine de değinen Kurum, “Ülkemiz zor bir süreçten geçiyor. Yaşadığımız en son Kahramanmaraş merkezli afet 11 ilimizi, 14 milyon vatandaşımızı etkiledi. Bayrama hüzünlü giriyoruz. Ama hamdolsun biz öyle büyük bir milletiz ki öyle güçlü bir devletimiz var ki afetin ilk anından itibaren üstüne koya koya tüm vatandaşlarımızla tek yürek olduk ve afet bölgesi için adeta seferberlik ilan ederek tüm alanlara, tüm şehirlere, tüm ilçelerimize afetzede kardeşlerimizin yanında koştuk. Onlara dedik ki hızlı bir şekilde bu inşaat sürecini yapacağız. 78 günde 106 bin konutun sözleşmesini yaptık, temellerini attık. Bir yıl içerisinde 319 bin, ardından da toplamda 650 bin konutumuzu bitireceğiz dedik. Bu söz büyük Türkiye’nin sözüdür diye konuştu.

“YARINA CUMHURBAŞKANIMIZLA MÜJDELERİ VERECEĞİZ

Bakan Kurum, “Bu kadar güçlü bir milletiz ki tek yürek olup tüm afet bölgelerine koştuk. Şimdi birinci önceliğimiz o, ardından da İstanbul’un dönüşümüne odaklanacağız. İstanbul’daki 1,5 milyonluk büyük İstanbul dönüşümüne, yüzyılın dönüşümüne odaklanacağız. Bugüne kadar Türkiye’de tam 3,3 milyon konutu dönüştürdük. İstanbul’da sadece 695 bin konut dönüştürdük. Yarın da Cumhurbaşkanımızla gerek bu süreçteki taşınma kira yardımlarına ilişkin müjdelerimizi milletimizle, bayramın birinci gününde, bayram hediyesi olarak İstanbullu kardeşlerimizle paylaşacağız şeklinde konuştu.

DEDİKODULARIN, İFTİRALARIN, POLEMİKLERİN İÇİNDE BULAMAZSINIZ

Bakan Kurum, Her zaman eserlerin peşinde koştuk. Bizi hiçbir zaman, böyle dedikoduların, iftiraların, polemiklerin içinde bulamazsınız. Bizi ararsanız işte Okmeydanı’nda milletiyle kentsel dönüşümü konuşurken bulursunuz. Bizi ararsanız Kartal Ormantepe’de bina çökmüştür, o binanın enkazının yanında onun acısına ortak olurken bulursunuz dedi.

‘YÜZYILIN DÖNÜŞÜMÜNÜ BAŞLATIYORUZ’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “İstanbul’da Yüzyılın Dönüşümünü başlatıyoruz. 1.5 milyonluk dönüşümün ilk temellerini atıyoruz. Müjdelerimizi de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan açıklayacak.” ifdalerini kullandı. 

BAKAN KURUM: ‘ŞİŞLİ ETFAL HASTANESİ YIKILACAK, YERİNE REZİDANSLAR YAPILACAK’ GİBİ İDDİALARI ORTAYA ATANLARIN MESNEDİ YOKTUR

Esentepe, İzzetpaşa, Kuştepe, Yayla ve Mahmut Şevket Paşa mahalleleri Kentsel dönüşüm toplantısı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve AK Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Murat Kurum’un katılımıyla 20 Nisan’da gerçekleşti. Şişli’de bir otelde mahalle sakinleriyle buluşan Bakan Kurum, ‘Şişli Etfal Hastanesi yıkılacak, yerine rezidanslar yapılacak’ gibi iddiaları ortaya atanların mesnedi yoktur, delili yoktur, gerçekle ilgileri yoktur. Şişli Etfal Hastanesi’ne dair ne böyle bir planlamamız vardır, ne çalışmamız, ne de projemiz vardır. İstanbullular müsterih olsunlar. Şişli Etfal Hastanesi, yine hastane olarak kalacak ve milyonlara hizmet verecektir” dedi.

Esentepe, İzzetpaşa, Kuştepe, Yayla ve Mahmut Şevket Paşa mahalleleri kentsel dönüşüm toplantısında mahallelilere seslenen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve AK Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Murat Kurum, “İşte birazdan sizlere açıklayacağım müjdelerimizle Şişli’de yapacağımız gibi; Sultanbeyli’de, Sancaktepe’de, Çatalca’da, Silivri’de, 100 bine yakın vatandaşımızın yıllardır süren mülkiyet sorunlarını çözüme kavuşturduk, daha da kavuşturuyoruz. Bugün de inşallah Şişli’mizin Mahmut Şevket Paşa, Yayla, İzzetpaşa, Kuştepe ve Esentepe mahallelerinde vatandaşlarımızın yaşadığı mülkiyet problemlerini çözüyoruz. Mahallelerimizin sorunlarını biliyoruz. Çözümleri de bugün ortaya koyacağız” açıklamasında bulundu.

“NE BÜYÜKŞEHİR, NE DE ŞİŞLİ BELEDİYESİ SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMEMİŞ”

Bakan Kurum, “Mahallelerimizin kimisinde imar planları var kimisinde yok. Bazı yerlerde Tapu Tahsis Belgesi var, bazılarında yok. Bazı yerlerde planlar iptal olmuş durumda. Kimi yerler trampa edilerek hazineye geçmiş durumda. Ne büyükşehir belediyesi, ne de Şişli belediyesi üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmemiş, vatandaşımız tapularını alamamış. Mahallelerimizin yapı stokunun çoğunluğu ömrünü tamamlamış durumda. Yıllardır, yaklaşık 90 bin kardeşimizin yaşadığı bu mahallelerimizde mülkiyet ve dönüşüm sorunu hala devam ediyor. Kentsel Dönüşüm ve Milli Emlak Genel Müdürlerimize, sizlerden gelen taleplere dair bilgilerin tamamı verildi. Gerekli çalışmaları hızlıca yapma talimatını verdim. İnşallah hem vatandaşlarımız tapularına kavuşacak hem de oturdukları evlerini yenilemek isteyen vatandaşlarımızın hak kaybına uğramadan kentsel dönüşüme girmesini sağlayacağız” dedi.

“BUNLARDA ‘ŞİFASIZ YALANCILIK’, ‘MÜFTERİLİK HASTALIĞI’ VAR”

Mahmut Şevket Paşa, Yayla, İzzetpaşa’ya hayırlı olsun diyen Bakan Kurum sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kuştepe’mize, Esentepe’mize hayırlı olsun diyorum. Şimdiden tapularınız, yeni yuvalarınız, sizler için, yavrularımız için, Şişli’miz için hayırlı uğurlu olsun diyorum. Şişli Etfal hastanemize dair, belediyenin ve malum medyanın ortaya attığı kasıtlı, mesnetsiz yalanlara ve iftiralara da bir cevap vereceğim. Bir defa burası, 1899 yılında Sultan Abdülhamid Han’ın 7 aylık kızı Hatice Sultan hasta olup vefat edince; bir emirle çocuklar için kurulmuştur. İstanbul’umuzun göz bebeğidir. İstanbul’da milyonların şifa bulduğu mekândır. Biz buranın, hem tarihi değerini hem de faydalı hizmetlerini çok iyi bilen, yaşayan insanlarız. Buradan açıklıyorum. ‘Şişli Etfal Hastanesi yıkılacak, yerine rezidanslar yapılacak’ gibi iddiaları ortaya atanların mesnedi yoktur, delili yoktur, gerçekle ilgileri yoktur. Şişli Etfal Hastanesi’ne dair ne böyle bir planlamamız vardır, ne çalışmamız, ne de projemiz vardır. İstanbullular müsterih olsunlar. Şişli Etfal Hastanesi, yine hastane olarak kalacak ve milyonlara hizmet verecektir. İki temel huyları var kardeşlerim. Çalışmıyorlar ve sadece yalan söylüyorlar. Bunlarda ‘Şifasız Yalancılık’, ‘Müfterilik Hastalığı’ var. Yani bunlar; dün de böyleydi, bugün de böyle, yarın da böyle olacaklar. Bir ilaçları yok ama ben yine de Cenab-ı Allah’tan kendilerine acil şifalar diliyorum” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir