Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu canlı yayında soruları yanıtladı: (2)

Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Parlamentoda, ‘güçlendirilmiş parlamenter sistemi’ savunanlar çoğunluğu alacak. AK Partililer de Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi isteyecekler. Çünkü parlamentoda olduklarında tabloyu gördüler, siyaset yapamıyorlar, siyaset yapma hakları ellerinden alındı.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Sözcü TV canlı yayınında “Liderler Özel” programında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı yardımcısı olacağı hatırlatılan Kılıçdaroğlu, bu durumdan son derece memnun olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, “Seçimin birinci turda sonuçlanacağını düşünüyor musunuz?” sorusuna, “Seçim ikinci tura kalmaz, birinci turda sonuçlanır. Birinci turda bu iş bitecek. Çünkü ben bu ülkenin gençlerine güveniyorum.” cevabını verdi.

Gençlerin ülke yönetiminden memnun olmadığını iddia eden Kılıçdaroğlu, “Gençlere şunu söylüyorum, eğer siz sandığa gider, otoriter bir yönetimi demokratik yollarla değiştirirseniz dünya siyaset tarihine çok güzel bir armağan bırakmış olacaksınız.” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanlığını kazandığınız ancak parlamentoda Cumhur İttifakı’nın çoğunluğu elde ettiği bir tabloyla karşılaşırsanız özellikle parlamenter sistemi geri getirmeyi vadeden Millet İttifakı adına eylem planınız nasıl olur?” sorusu üzerine şöyle konuştu:

“Parlamentoda çoğunluğu alacağız, güçlendirilmiş parlamenter sistemi savunanlar bu çoğunluğu alacak. AK Partililer de Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi isteyecekler. Çünkü parlamentoda olduklarında tabloyu gördüler, siyaset yapamıyorlar, siyaset yapma hakları ellerinden alındı. Belki kamuoyunun önünde bunu çok net ifade etmiyorlar ama arkadaşlar görüşüyorlar, parlamentoda konuşuyorlar, var olan sistemin kendilerinin siyaset yapma haklarını tümüyle ellerinden aldığını, siyaset yapamaz noktaya getirdiğini, iradelerinin ipotek altına alındığını onlar da söylüyorlar.”

“Parlamentoya yasa gönderirken mutlaka sivil toplum örgütünün görüşünü alacağız”

Türkiye’ye “gerçek demokrasi”yi getireceklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Partiler arasında uzlaşma kültürünü getireceğiz. Parlamentoya yasa gönderirken mutlaka sivil toplum örgütünün görüşünü alacağız. Her düzenlemeyi Ekonomik Sosyal Konseyin önüne götüreceğiz. Dolayısıyla toplumu dışlamadan, mesela esnafla ilgili bir düzenleme yapacaksak, mutlaka hem esnafın, birliklerin aynı zamanda o konudaki meslek kuruluşları dışında sivil toplum örgütlerinin de görüşleri alınacak. Bunlar aynı zamanda komisyonlarda konuşma hakkına da sahip olacak. Yani çok farklı bir Türkiye düşünüyoruz.”

“İktidara geldiğimizde ne yapacağımız belli”

Kılıçdaroğlu, altılı masanın hazırladığı ortak mutabakat metninin aynı zamanda hükümet programı olacağının altını çizerek, “Farklı görüşlerde olmasına karşın 6 lider, 2 bin 400 temel madde konusunda uzlaştık ve ‘Bunları hayata geçireceğiz’ dedik. Dolayısıyla iktidara geldiğimizde ne yapacağımız belli.” ifadelerini kullandı.

“Taşeron işçi sorununu çözecek misiniz?” sorusunu cevaplayan Kılıçdaroğlu, “Devlet taşeron işçi çalıştırmaz, devlet kadrolu işçi çalıştırır. Devletsiniz, ne demek taşeron işçi? Devlet, ücretli öğretmen, sözleşmeli öğretmen çalıştırmaz, kadrolu öğretmen çalıştırır.” dedi.

“Diyanet İşleri Başkanlığını kuran CHP, niye kapatalım?”

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “muhalefetin seçimi kazanması halinde Diyanet İşleri Başkanlığını kaldıracağı” yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

“Bunu duyduğumda şaşırdım, ‘Diyaneti kapatacağız’ diye bunu kim söylemiş? Diyanet İşleri Başkanlığını kuran CHP, niye kapatalım? Akıl var mantık var, tam tersine güçlendirilmesi lazım. Diyanet İşleri Başkanlığının topluma hizmet etmesi lazım, topluma sevgiyi, saygıyı öğretmesi lazım. En büyük arzumuz bu.”

“Savunma sanayisi milli bir meseledir, bunun partisi olmaz”

Kılıçdaroğlu, bir soruyu yanıtlarken, “?Sanki savunma sanayisini onlar kurdu, ondan önce hiç yoktu. Savunma sanayisine dolaylı olarak sanki karşıymışız gibi algı yaratmaya çalışıyorlar. Savunma sanayisi milli bir meseledir, bunun partisi olmaz. Ülkenin çıkarı neredeyse o olur.” dedi.

(Bitti)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir