Dolar sahiplerini şoka uğratan haber geldi! Merkez bankası kararıyla kısıtlama geldi

Merkez Bankasının dün yayınladığı PPK kararıyla 500 baz puanlık faiz artışına giden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), toplantının özet raporunda bankaların TL mevduat hedeflerini yakalamaları yönünde yeni kısıtlamalara gideceğini belirtmişti.

Kısıtlamaların beklediği o karar 27 Ekim 2023 tarihli Resmi Gazete’de menkul kıymet tesis uygulamalarında değişikliğe gidildi. Dolar sahiplerini direk etkileyen bu kararı dolar sahipleri için TL dönüş hamlelerinden biri olarak görülüyor.

TL PAYI ARTIŞ HEDEFİ YÜZDE 3.5’E ÇIKARILDI

BDDK raporlarına göre 18 Ağustos’tan itibaren yaklaşık 335 milyar lira çıkış yaşanan KKM’deki düşüşlerden TL’ye geçişlerin hızlanması amacıyla gerçek kişiler için daha önce aylık yüzde 2’den yüzde 2,5’e yükseltilen TL payı artış hedefi, aylık yüzde 3,5’e çıkarıldı.

BANKALAR KKM’DEN YETERLİ ÇIKIŞ SAĞLAYAMADI

Alınan önlemlere rağmen bankalarda KKM uygulamasından yeterli çıkışı sağlayamaması üzerine TCMB, bankalar için Türk lirası dönüşüm hedeflerini yukarı çekerek “KKM’den çıkışları hızlandırmazsanız ağır cezalarla karşılaşırsınız” mesajımı vererek süreci hızlandırmaya karar verdi.

DOLAR KURUNA ETKİSİ NE OLACAK?

Faiz kararı ile dolardaki muhtemel sert yükselişleri frenleyen TCMB, Kur Korumalı Mevduat’ta yaşanan çıkış ivmesini daha da yukarı çekmeyi hedefliyor.

2024 yılının sonunda son verileceği açıklanan uygulamadan çıkışlar hızlandırılırken, bankalara verilen örtülü talimatlar ile TL mevduat faizleri yukarı çekiliyor ve KKM’den çıkan paranın Türk lirası olarak muhafaza edilmesinin zemini hazırlanıyor.

Tüm bu kararlar hem Kur Korumalı Mevduat nedeniyle sistemde yer alan varlık sahiplerine ödenen yüksek kur farklarından kurtulmak hem de bu planı gerçekleştirirken KKM’de yaşanacak çıkışların döviz tevdiat hesaplarına yönelmesini engelleyerek dolar kurunda yeni bir yükselişin önüne geçmek amaçlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir