İspanya’da bölge futbol federasyonları Rubiales’in derhal istifasını istedi

İspanya Kraliyet Futbol Federasyonu’na (RFEF) bağlı 19 bölgenin futbol federasyon başkanları, 28 Ağustos Pazartesi günü gerçekleştirdikleri toplantının ardından, hakkında ‘cinsel taciz’ suçlamasıyla soruşturma başlatılan ve FIFA tarafından 90 gün boyunca görevden uzaklaştırılan RFEF Başkanı Luis Rubiales’in istifasını talep etti.

Dün akşam saatlerinde yazılı bir açıklama yapan başkanlar, İngiltere ile oynanan FIFA Dünya Kupası finali sonrası Jenni Hermoso’yu dudaklarından öperek taciz eden başkanın istifasını istedi. Reuters’ın aktardığına göre, açıklamada, Rubiales’in derhal istifası talep edilerek ‘kabul edilemez davranışlarının İspanya futbolunun imajını ciddi ölçüde zedelediği’ belirtildi.

Ne olmuştu?

FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nın 20 Ağustos’taki finalinde İngiltere’yi 1-0 yenerek tarihinde ilk defa dünya şampiyonu olan İspanya Kadın Milli Futbol Takımı’nın Sidney’deki maç sonrasındaki madalya töreni ve kutlamalar sırasında RFEF Başkanı Rubiales’in bazı hareketleri tepki almıştı. İspanya’nın maçı kazanmasının ardından Rubiales, madalya töreninde İspanyol futbolcu Jennifer Hermoso’yu dudağından öperek taciz etmişti.

RFEF Başkanı Rubiales, İspanya’da bazı siyasetçiler, basın ve sivil toplum örgütlerince sert bir şekilde eleştirilse de istifa etmeyeceği açıklamıştı. Bunun üzerine de İspanya hükümeti, Kültür ve Spor Bakanlığı’na bağlı Spor Yüksek Konseyi aracılığıyla Rubiales’in görevden alınması için Spor Tahkim Mahkemesi’ne başvurmuştu. FIFA da Rubiales’i hakkındaki soruşturma nedeniyle 90 gün görevden uzaklaştırma kararı almıştı.

Rubiales’in annesi, oğluna yönelik ‘insanlık dışı yaklaşımı’ gerekçe göstererek açlık grevine girme kararı alırken, İspanyol savcılar 28 Ağustos Pazartesi günü Rubiales hakkında ‘cinsel taciz’ suçlamasıyla soruşturma başlattı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir